Karabaş Mah. Müneccim Afif Sok. No:36 İzmit / KOCAELİ

‘Evsel Katı Atık Yakma Tesisi’ Yer Seçimi

‘Evsel Katı Atık Yakma Tesisi’ Yer Seçimi

Çöp Fabrikası için 10000’in üzerinde ağacın kesilmesi istendi!

Şehrin farklı bölgelerinde toplanan çöpler bertaraf edilmek üzere depolama alanlarına ya da atık yakma tesislerine gönderilir. Düzenli depolama geri dönüşüm yolculuğunu tamamlamış atıkların, yönetmelikte belirlenen şartlara uygun arazide, ekolojik açıdan da sağlık kriterlerini karşılayacak şekilde bertaraf edilmesidir. Atık yakma tesislerinde ise atıkların bertaraf edilmesi ile beraber açığa çıkan ısıdan, elektrik enerjisine dönüştürülmesi, üretim sürecinde kullanılması ya da bölgesel ısıtma gibi yöntemler ile enerji kazanımı amaçlanmaktadır.

Kocaeli’de hem düzenli depolama hem de atık yakma işini devam ettiren kurum olan İZAYDAŞ’ın Alikahya Mahallesi’ndeki düzenli depolama alanı dolmuş bulunmaktadır. Bu sebeple kendine yeni ‘Evsel Katı Atık Yakma Tesisi’ alanı bakmaya başlayan Büyükşehir Belediyesi iştirakindeki İZAYDAŞ, Umuttepe Orman alanına göz dikmiştir.

Bertaraf tesislerine ilişkin kanunlara göre; eğer bölgede başka bir yakma tesisi varsa yeni tesis aynı alana inşa edilir, mevcut tesis yoksa sanayi kuruluşlarının bulunduğu alana yapılmalıdır. Gelin görün ki mevcut tesis ve sanayiden oldukça uzak olan Umuttepe’de kurulması planlanan tesis için bölgede 10 binin üzerinde ağaç kesilmesi gerekmektedir. Bu katliamın sadece ağaç ile sınırlı kalmaması da cabası, bir alanda ağaç kesildiğinde oradaki ekosistemi de yok etmiş oluruz. Hemen hemen her proje tahribatında kesilen ağaçlar için yeni ağaç dikileceği söylenir, ama o bölgedeki etkileşim, o bölge üzerinden göç eden canlılar, kesilen ağaçların yaşı hiç bu metinlere konu edilmez.

KEYAD olarak hem ağacımız kesilmesin, hem de ekosistemimiz zarar görmesin diye projenin takipçisi olduk. Akademik Odalar Birliği ve bölge halkı ile tüm teknik süreçlerde yerimizi aldık. Derneğimiz adına Dernek Başkan Yardımcımız Sayın Dr. Mustafa Zengin (orman mühendisi) tüm süreçlerde takipçi olmuş ve gerekli açıklamaları yapmıştır.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Derneğimiz ve Faaliyetleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: